Poglavlje 23- Pravosuđe i osnovna prava

Ovim putem izražavamo naše nezadovoljstvo izostankom reformi koje je Vlada Srbije prihvatila da sprovede u procesu pristupanja EU, pogoršanjem poštovanja demokratskih principa i vladavine prava, prisustvom govora mržnje i porastom nasilja nad pojedincima, novinarima, medijima, političkim neistomišljenicima i organizacijama civilnog društva koji na osnovu prava koja im garantuju Ustav i…

– Nisu uvaženi naši komentari koji su se ticali procesa izmena Ustava u oblasti pravosuđa. Dosta naših članica je zauzelo stav da bi, jednom kada se ovaj proces nađe pred skupštinskim odborom, trebalo otvoriti debatu u koju bi bili uključeni i stručnjaci, kako bi se pronašla najbolja rešenja. Takođe, insistirali smo na tome da bi i konačnu verziju ustavnih amandmana trebalo ponovo poslati Venecijanskoj komisiji na odlučivanje. Ipak, u revidiranoj verziji Akcionog plana stoji da će nacrt biti poslat u Venecijansku komisiju samo ako pretrpi suštinske izmene, kaže Spremo.

Ministarstvo pravde Republike Srbije obavestilo je 5. juna 2020. godine Radnu grupu Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji za Poglavlje 23 o završetku konsultativnog procesa povodom izmene Akcionog plana za Poglavlje 23. Radnoj grupi dostavljen je Izveštaj o javnim konsultacijama sa NKEU koji se odnosi na drugi ciklus konsultacija, a po zahtevu grupe i poslednja verzija Akcionog plana za Poglavlje 23. Kako navode iz Ministarstva Akcioni plan upućen je na mišljenje državnim organima u okviru procedure za usvajanje.

Radna grupa NKEU za Poglavlje 23 održala je četvrtu po redu sednicu u procesu revizije akcionog plana za poglavlje 23, povodom druge revidirane verzije koja se odnosi na oblast Borbe protiv korupcije i Pravosuđa. Na sednici su pored članova radne grupe, prisustvovali i predstavnici Ministarstva pravde, Ministarstva za evropske integracije, kao i predstavnici pregovaračkog tima. Sednicu je otvorila koordinatorka radne grupe za Poglavlje 23, Jovana Spremo.

Jovana Spremo ističe da bi proces revizije trebalo bi privesti kraju, kako bi bio omogućen “konačni početak praćenja realnog stanja i napretka reformi u punom kapacitetu, jer smo već dve godine preopterećeni samom revizijom”. “To se suprotstavlja smislu revizije”, ocenjuje Spremo.

Radna grupa NKEU za Poglavlje 23 održala je drugu sednicu povodom prvog nacrta revidiranog Akcionog plana za Poglavlje 23. Na sednici su prisustvovali predstavnici Ministarstva pravde, Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, članice NKEU za Poglavlje 23, kao i predstavnici Međusektorske grupe za slobodu izražavanja i medije.

Radna grupa NKEU za Poglavlje 23 organizovala je sednicu posvećenu prvom nacrtu revdiranog Akcionog plana za Poglavlje 23. Održana sednica bila je prva sednica u 2019. godini i prva u poslednjih godinu dana na koju su se odazvali predstavnici Ministarstva pravde.

“Radna grupa Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji za Poglavlje 23 održala je 1. novembra 2018. godine otvorenu sednicu posvećenu Predlogu Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći i Predlogu zakona o zaštiti podataka o ličnosti. Prva sesija bila je posvećena Predlogu Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći na koji se čeka već punih dvanaest godina, a koji je izuzetno važan zbog pristupa pravdi za najugroženije sugrađane. Druga…

Povodom javne rasprave o predloženom Radnom tekstu Nacrta Amandmana Ministarstva pravde na Ustav RS iz 2006. godine održana je Konferencija za medije „Ima govora o povlačenju amandmana“ 9. marta 2018 u prostorijama Udruženja novinara Srbije. Na konferenciji su govorili predstavnici: Društva sudija Srbije, Udruženja javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije, Centra za pravosudna istraživanja – CEPRIS, Udruženja sudijskih i tužilačkih pomoćnika Srbije, Asocijacije pravosudnih savetnika Srbije, Komiteta pravnika za ljudska prava – YUCOM i Beogradskog centra za ljudska prava.

Врховни касациони суд је, на Општој седници одржаној 8. и 9. фебруара 2018. године, извршио анализу Радног текста Амандмана I – XIII Министарства правде на Устав Републике Србије, који му је доставило ово министарство ради давања мишљења о предложеним амандманима.