Projekat realizuju Komitet pravnika za ljudska prava (YUCOM) i Beogradski centar za ljudska prava (BCHR), uz podršku Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji.
Cilj: Povećanje tolerancije i eliminacija diskriminacije u školama.
Trajanja projekta: 2011 – 2012
Mesto: Srbija
Projekat se sastoji od tri glavne komponentne:
(I) Treninzi i radionice za prosvetne inspektore i savetnike i učenike srednjih škola;
(II) Istraživanje, analiza situacije i podrška u pripremi i analiza podzakonskog akta iz ove oblasti i
(III) Pravna pomoć (zastupanje i pomoć žrtvama u slučajevima diskriminacije u skladu sa Zakonom o zabrani diskriminacije i Zakonom o osnovama obrazovanja i vaspitanja).
Kroz tri komponente projekata realizuju se sledeće projektne aktivnosti:
1. Istraživanje
Istraživanjem je utvrđen stepen učestalosti slučajeva diskriminacije u školama u Srbiji. YUCOM i BCHR su analizirali trenutnou situaciju kao i antidiskriminacione mehanizme zemalja Evropske unije. Formirana je radna grupa za razmenu informacija i iskustava o diskriminaciji u zemlji, koordinaciju aktivnosti i saradnju uopšte.
2. Publikacije
– Priručnik za prosvetne inspektore, prosvetne savetnike i školsku upravu – priručnik predstavlja rezultat navedenog istraživanja i sadrži objašnjene andtidiskriminacione mehanizme iz Ustava, zakona, podzakonskih akata, postojećih nacrta i međunarodnih standarda, koje je neophodno primenjivati u svakodnevnom radu prosvetnih insepektora i savetnika.
– Priručnik za učenike srednjih škola, njihove roditelje i širu javnost – pruža detaljne informacije o svakoj fazi postupka koji se tiče diskriminacije na vrlo jednostavan i razumljiv način. Sadrži objašnjene slučajeve diskriminacije i objašnjenja o upotrebi postojećih mehanizama za borbu protiv diskriminacije.
3. Obuka / edukacija
Kako bi se povećao nivo svesti o problemu diskriminacije i promovisalo efektivno usvajanje antidiskriminacionih mehanizama, predviđene su tri vrste obuke:
1. Radionice za učenike trećeg razreda srednjih škola u 10 gradova Srbije,
2. Treninzi za prosvetne inspektore i savetnike u pet gradova Srbije i
3. Informativne sesije za roditelje i školsku upravu, uključujući nastavnike, direktore i školske psihologe.
4. Pravna pomoć
YUCOM pruža pravnu pomoć u slučaju diskriminacije školama. Za pružanje pravne pomoći koristi se postojeći call centar YUCOMa 0700 / 400 – 700.
5. Pomoć u izradi podzakonskih akata
Ministarstvo prosvete i nauke i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, državnu upravu i lokalnu samoupravu najavili su izradu pravilnika koji se odnosi na sprečavanje diskriminacije u školama. YUCOM i BCHR dali su komentare i analizirali postojeći nacrta Pravilnika.
6. Konferencija
Na završnoj konferenciji biće predstavljene sve realizovane aktivnosti u okviru projekta kao i postignuti rezultati. Prisutnima će biti podeljeni priručnici i predstavljeni neki od slučajeva diskriminacije iz prakse. Predviđeno je prisustvo medija koji će doprineti povećanju nivoa svesti o diskriminaciji i sprečavanju diskriminacije među građanima, kao i promovisanju tolarancije društvu uopšte.